gielda-staroci - Jacek Kaczmarski - Japońska rycina

To znacie?: john deere używany.

Dane

Autor:Si Mha

Kategoria: Music

Czas w sekundach i minutach: 03:20

Osób widziało go już: 12828

Partner serwisu: zostań dziś partnerem serwisu

Ocena w skali od 1 do 5: 4.9259257

Jacek Kaczmarski - Japońska rycina


Komentarze:
 • ech... jedyna rzecz dotycząca Japonii to tytuł i akompaniament, czy jak się to nazywa...
 • Sąsiad się zna, nie powiem:D magnificent;)
 • @kraksynludoli Co do skłonności do symetrii czy też asymetrii - nie jestem znawcą sztuki - wydaje mi się,że obydwie właściwości mają swoją symbolikę oraz uzasadnienie(Chińczycy opierali się na astrologii i wierzeniach) i np. nie wyobrażam sobie Zakazanego Miasta w stylu zamku z Osaki, czy też Sunpu. W jednym na pewno się zgodzimy - Chiny prezentują teraz tandetę, a Japonia precyzję. Jeszcze raz zaznaczam - nie interesuję się sztuką,a innymi składnikami kultury dalekowschodniej(język, historia)
 • wspaniałe - piosenka i teledysk
 • @jpzhmus "wreszcie sposobem umierania, gdy honorowe ostrze w dłoniach" - cóż, trudno znaleźć coś bardziej stereotypowo japońskiego od tego przedstawienia seppuku ;) Ale zaintrygowałeś mnie tym motywem bardziej pasującym do Państwa Środka, niźli do Kraju Kwitnącej Wiśni - mógłbyś powiedzieć o tym coś więcej?
 • wreszcie znalazłam idealne połączenie - Kaczmarski&Japonia. :)
 • Kolejna sprawa - ja jak przeciętny człowiek (wiem,że robię źle) najpierw słucham piosenki potem jak mi się spodoba wczytuję się w tekst. Komentarz napisałem po pierwszym usłyszeniu(tutaj mój błąd), jednak po poznaniu tekstu kojarzy mi się on bardziej z bogatszą od japońskiej kulturą chińską. Uwierz mi, wiem dużo na temat kultury chińskiej i japońskiej, szczególnie tej pierwszej. Jeśli kogoś uraziłem wcześniejszym komentarzem to najmocniej przepraszam.
 • całkowita racja. Potrafił napisać świetną pieśń do każdego dzieła sztuki, wydarzenia historycznego, motywu z literatury, miejsca, postaci...
 • @jpzhmus ech... jesteś zbyt płytki/płytka, żeby usłyszeć w tekście tej piosenki filary, na których opiera się cała tradycja Japonii. Zdaje się, że wiedzę o tym kraju czerpiesz tylko ze szkolnych anime. Nawiasem, piękna piosenka.
 • Anime to głównie tasiemce tj One Piece i Bleach, więc czego mogę się dowiedzieć o Japonii z shonenów.Druga sprawa - masz rację, jestem płytki, widocznie nie mam odpowiedniego słuchu aby wgłębić się w muzykę.
 • @jpzhmus Ale czy "Wreszcie wyborem umierania-gdy honorowe ostrze w dłoniach-śmierć czyni przedłużeniem trwania-bo życie przecież to agonia" nie jest bardziej japońskie niż chińskie(poetyka miecza bardziej pasująca do ethosu samuraja niźli mandaryna, pragnienie śmierci zdecydowanie buddyjskie, zupełnie chyba sprzeczne z taoizmem)? Poza tym o ile pomnę to Japończycy więcej uwagi poświęcili ceremonii parzenia herbaty niż chińczycy("w tym jak przyrządza się herbatę")
 • Świetna muzyka i tekst. Bardzo dobrze dobrane obrazki.
 • @jpzhmus Poza tym ta pieśń to część cyklu "podróże Gullivera", a do Chin bohater Swifta nie podróżuje, odwiedza zaś Japonię(w III części księgi Swifta) A co do wyższości kultury chińskiej nad japońska-faktem jest iż Japończycy przejęli wyższą kulturę z Chin, ale rozwinęli estetykę która mi się wydaje często dużo ciekawszą, np. predylekcję do asymetrii w architekturze(chińskie ogrody czy budynki jawią mi się nudnymi przy japońskich) Poza tym Chińczycy nie napisali "Makura no Soshi"
 • @jpzhmus Cóż... Jeżeli faktycznie wiesz wiele o kulturze Japonii, to może to kwestia wczucia się w piosenkę, jeżeli Cię obraziłam, przepraszam.
 • @kraksynludoli Napisałem drugi komentarz, w którym zaznaczyłem dwukrotnie swój błąd. Zgodzę się z Tobą, lecz nie do końca(co nie oznacza,że muszę mieć rację) - "pragnienie śmierci zdecydowanie buddyjskie, zupełnie chyba sprzeczne z taoizmem", czytając karty historyczne Chin widać naprzemienne wpływy taoizmu, buddyzmu i konfucjanizmu w zależności od dynastii(a właściwie władcy), obecne prawo jest zbudowane na bazie maoizmu zmieszanego z taoizmem - co oczywiście jest uzasadnione.
 • Drodzy Panstwo ,chcialbym Was prosic o obejrzenie minimum 20 filmikow z Januszem Korwinem Mikke ,przeczytanie jego blogu i zapoznanie sie z programem Uni Polityki Realnej Pozdrawiam Piotr Labiszewski
 • Zobacz też sobie: nie mam dziś nic ciekawego